Żywność do jedzenia i unikania z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Żywność do jedzenia i unikania z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest rodzajem zapalnego jelit, które mogą powodować intensywne okresy dyskomfortu brzucha, biegunki i utraty apetytu. Osoba może sobie z tym poradzić, jedząc lub unikając niektórych pokarmów, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozbłysku i stanu zapalnego.

Nie ma pojedynczej diety dla osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, ale odkrywanie i eliminowanie pokarmów, które wywołują objawy może pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu.

Lekarze nie znają dokładnej przyczyny tej choroby, ale uważają, że ma ona powiązania z czynnikami środowiskowymi, dietami i stylami życia westernizowanego oraz genetyką. Zdrowe zarządzanie dietą może pomóc osobie poradzić sobie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

W tym artykule badamy, która żywność może wywołać wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wygląda również na to, które pokarmy mogą być korzystne dla osób z taką postacią choroby zapalnej jelit (IBD).

żywność do jedzenia

Dieta osoby może zawierać szeroki zakres potencjalnych wyzwalaczy , więc osobie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego może być trudno wiedzieć, co można bezpiecznie jeść.

Niektóre składniki odżywcze, takie jak błonnik, mogą być trudne do strawienia podczas flara. Mogą być w stanie spożywać inne produkty spożywcze poza płomieniem, ale stwierdzają, że powodują dyskomfort podczas doświadczania objawów.

żywność, która wywołuje objawy, będą się różnić w zależności od osoby. Osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego muszą jeść żywność, która zapewnia znaczną ilość potasu, folianu, magnezu, wapnia i żelaza.

Niektóre z lepszych wyborów żywności dla osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego obejmują:

 • Jabłko: Jest to dobre źródło składników odżywczych. Jednak wysoka zawartość błonnika i fruktozy firmy Applesauce może utrudnić strawienie podczas flary.
 • Łosoś: Łosoś zapewnia mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą mieć korzyści zdrowotne poza przewodem trawiennym.
 • Squash: Wiele odmian ma wysoko w błonniku, co może uczynić je złym wyborem dla niektórych osób podczas rozbłysków. Jednak niektóre osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego wydają się dobrze tolerować squash.
 • Awokado: są bogate w składniki odżywcze i zdrowe tłuszcze.
 • Niektóre fermentowane pokarmy: obejmują one jogurty, zawierające aktywne probiotyki. „Dobre” bakterie w nich mogą pomóc w trawieniu. Niektóre badania wykazały, że rutynowe stosowanie probiotyków może pomóc w zmniejszeniu rozbłysków i objawów.
 • Natychmiastowa płatki owsiane: Instant Oatmeal bez dodatkowego smaku jest nieco łatwiejsze do strawienia niż inne formy ziaren i owsianych.
 • Rafinowane ziarna: najlepiej jeść makaron, chleb i płatki zbożowe z rafinowanych ziaren. Całe ziarna są trudniejsze do strawienia. Producenci wzbogacają wiele białych pieczywo i produktów zbożowych o dodatkowe minerały i witaminy.
 • Jaja: oferują one kilka niezbędnych składników odżywczych, w tym suplementację omega-3. Zazwyczaj są one łatwe do strawienia, co czyni je dobrymi na wrzodziejącego planu diety zapalenia jelita grubego.
 • Mnóstwo płynów: osoby z chorobami, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, może potrzebować pić dodatkowe płyny, ponieważ biegunka może prowadzić do odwodnienia.

Żywność, aby uniknąć

Wydaje się, że żywność mają wpływ, gdy wystąpią flary objawów.

Diety będą się różnić w zależności od osoby do osoby Osoba, ponieważ nie wszyscy ludzie zareagują w ten sam sposób na określone jedzenie.

Specjaliści medyczni uznają niektóre pokarmy za potencjalne wyzwalacze wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Należą do nich:

 • Kofeina: Chociaż nie ma wielu danych na temat wpływu kofeiny na objawy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, badanie 442 osób z 2013 r. Wykazało, że 22% osób z tym stanem zgłosiło kofeinę kofeinę pogorszyło objawy. Kofeina jest składnikiem kawy, herbaty, sody i czekolady.
 • Produkty mleczne: Chociaż nie są one problematyczne dla wszystkich osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, produkty mleczne mogą wywoływać objawy u niektórych osób. Osoby, które mają również nietolerancję laktozy, powinny unikać nabiału, ponieważ objawy są podobne.
 • Alkohol: może to wywołać biegunkę u niektórych osób.
 • Napoje gazowane: niektóre napoje gazowane i piwa zawierają karbonation, które są dwutlenkiem węgla. może podrażniać przewód pokarmowy i powodować gaz. Wiele napojów gazowanych zawiera również cukier, kofeinę lub sztuczne słodziki, które mogą również wywoływać objawy.
 • Foods o wysokiej zawartości włókien: obejmują one suszoną fasolę, owoce, pełne ziarna, jagody, groszek i rośliny strączkowe. Mogą zwiększyć liczbę ruchów jelit, ilość gazu i skurcze brzucha.
 • Popcorn: może to być trudne do strawienia, podobnie jak inne nasiona i orzechy.
 • Ziemniaki: Zawierają one glikoalkaloidy, które mogą zakłócać integralność błony komórkowej jelita. Występują one w smażonych skórkach ziemniaczanych i żetonkach bardziej niż pieczone lub gotowane ziemniaki.
 • Żywność zawierająca siarkę lub siarki: ten minerał może sprawić, że osoba wytwarzała nadmiar gazu. Niektóre z tych potraw obejmują piwo, wino, migdały, cydr, sojowe, pszenicy, pieczywo, orzeszki ziemne, rodzynki i peklowane mięso.
 • Mięso tłuszczowe: podczas płomienia jelito może nie wchłaniać tłuszczu z mięsa W pełni, co może pogorszyć objawy.
 • Orzech, masło orzechowe i nasiona: mogą powodować skurcze brzucha, wzdęcia i biegunkę. Gdy dana osoba doświadcza rozbłysku, nawet małe nasiona mogą wywoływać objawy.
 • Alkohole cukrowe: mogą powodować wzdęcia, biegunkę i gaz. Producenci używają alkoholu cukrowego jako słodzika w wielu beztrośnych dziąsłach i cukierkach, niektórych sokach owocowych i różnych lodach.
 • Cukier fruktozy: Ciało nie pochłania wyższych ilości studni fruktozy, co może powodować zwiększenie Gaz, skurcze i biegunka. Sprawdź etykietę pod kątem składników, takich jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, sok owocowy, miód i melasa, ponieważ wszystkie zawierają fruktozę.
 • Wiele warzyw: są one często wysokie w błonniku, które mogą być trudne do trawienia Podczas flara, powodujące wzdęcia, gaz i skurcze brzucha. String Warzywa, takie jak seler, są podobne. Inne warzywa produkujące gaz to kapusta, brukselka i brokuły. Osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego zwykle tolerują gotowane warzywa lepiej niż surowe.
 • Pikantne potrawy: obejmują one skrzydła bawole, gorące sosy i gorące papryki. Mogą powodować biegunkę u wielu ludzi. Dla osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego gorące i pikantne potrawy mogą wywołać lub pogorszyć płomień.
 • Gluten: jest to składnik pszenicy, żyta i jęczmienia. Czasami może wywołać objawy w wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Chociaż owies nie zawiera glutenu, mają podobne białko, które może reagować krzyżowo u osób wrażliwych na gluten. Producenci często również przetwarzają owies w tej samej przestrzeni fabrycznej co pszenica.
 • Emulgatory dietetyczne: obejmują one karboksymetylocelulozę i polisorbate-80, które producenci dodają do wielu przetworzonej żywności i mogą zaostrzyć objawy.

Aby uzyskać więcej zasobów wspieranych przez naukę na temat żywienia, odwiedź nasze dedykowane centrum.

Identyfikacja żywności zapalnej

Najlepsze podejście dla osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego w celu ustalenia, które pokarmy do jedzenia lub Unikaj, aby prowadzić czasopismo żywności.

Dziennik spożywczy pozwala osobie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących potencjalnie szkodliwej żywności. Powinny to zorganizować, aby łatwo było odczytać i dzielić się z lekarzem. Niektóre przydatne informacje, które należy zawierać, to:

 • Data
 • Która żywność zjadła osobę, w tym lista dodatków, takich jak sosy
 • pora dnia, w której osoba zjadła jedzenie
 • Wszelkie natychmiastowe reakcje
 • Wszelkie flary lub pogorszenie objawów

Czasopisma żywnościowe są szczególnie pomocne, gdy ludzie chcą dodać dodatkowe rodzaje żywności do swojej diety.

poprzez dodanie jednego jedzenia na raz i rejestrowanie go, osoba może ustalić, czy jedzenie jest bezpiecznym wyborem, czy nie, oceniając, czy objawy pogarszają lub pozostanie tym samym.

Plany dietetyczne wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Plany dietetyczne dla osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego będą się różnić. Najlepiej zaczynają od dziennika żywności, który kształtuje wybór żywności i pomysły w planie.

Plany dietetyczne powinny zawierać następujące informacje:

 • Żywność do jedzenia: Będzie to składać się z żywności, o której wie, że nie zaostrzy swoich objawów.
 • Żywność, aby uniknąć: plan diety powinien również wymienić określone pokarmy znane wyzwalacze.
 • Zrównoważone odżywianie: jedno Najważniejszymi powikłaniami dla osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego jest nieodpowiednie odżywianie z powodu ograniczonych tolerancji żywności. Ludzie powinni szukać sposobów modyfikacji żywności, zamiast ich unikania, aby nie stracić korzyści odżywczych. Na przykład obieranie lub gotowanie owoców lub warzyw może sprawić, że jest to bardziej tolerowane.
 • Suplementy: Niektóre w przeciwnym razie zdrowotne produkty spożywcze o wysokiej zawartości składników odżywczych mogą nie być strawne dla niektórych osób. Osoba może potrzebować zrekompensować ten niedobór żywienia. W takich przypadkach jednostka może przyjmować suplementy, aby zastąpić składniki odżywcze, których nie mogą dostać do żywności. Porozmawiaj z zarejestrowanym dietetykiem lub lekarzem, o których suplementy mogą być najlepsze, a indywidualne potrzeby będą się różnić.
 • Plany posiłków: powinny one uwzględniać harmonogram osoby i zawierać przekąski. Im lepsze planowanie posiłku, tym bardziej prawdopodobne jest, że dana osoba będzie trzymać się jedzenia żywności, które nie pogarszają swoich objawów.
 • Przegląd i zatwierdzenie lekarza, dietetyka lub dietetyka: to jest a Dobry pomysł, aby szukać konsultacji lekarskich, ponieważ profesjonaliści rhino gold gel ile kosztuje mogą udzielić porady na temat zrównoważenia diety lub sugerowania alternatywnych wyborów żywności, których dana osoba mogła nie rozważyć.
 • Kontynuuj dziennik żywności: ludzie powinni nadal zachowywać dziennik, nawet jeśli oni mieć plan diety. Wrzodziejące objawy zapalenia jelita grubego mogą się zmieniać z czasem, dlatego konieczne jest śledzenie i rejestrowanie spożycia pokarmu w celu utrzymania planu diety.

Ludzie powinni od czasu do czasu przeglądać plany diety, aby uwzględnić wszelkie zmiany w reakcji organizmu do określonych produktów spożywczych. Ważne jest również, aby poinformować lekarza, jeśli flary zaczynają występować częściej lub pogarszają się z powodu różnych produktów spożywczych.

Istnieje pewne gotowe diety i plany, które pomogą ludziom. Niektóre przykłady obejmują diety, które unikają żywności zawierającej pewne fermentowalne węglowodany, takie jak dieta o niskiej zawartości FODMAP, która jest niska w pozostałościach lub nisko w błonnikach.

Jednak diety na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które twierdzą, że „jedna wielkość jest„ jedna rozmiar Pasuje do wszystkich ”może nie być odpowiednie dla wszystkich. Każdy, kto chce zmienić dietę lub przestrzegać gotowego planu, musi porozmawiać ze swoim lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem.

Posiadanie sieci wsparcia składającej się z doświadczonych lekarzy i innych pracowników służby zdrowia jest niezbędna podczas życia z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. IBD Healthline to bezpłatna aplikacja dla osób żyjących z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Aplikacja jest dostępna w Appstore i Google Play. Pobierz go tutaj.

Q:

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może przejść do gorszego stanu zdrowia, jeśli jem niewłaściwą rzecz?

A:

Czynniki stylu życia, które obejmują spożywanie czerwonego mięsa i alkoholu oraz żywność bogatą w białko i siarkę, mogą zwiększyć ryzyko zaostrzenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Może to pogorszyć ten stan i spowodować nieprzyjemne objawy. Ponadto ryzyko raka okrężnicy znacznie wzrasta u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, szczególnie jeśli nie zarządzają nim dobrze.

Ważne jest poprawę diety, obniżenie stresu i pozostanie nawodnieniem, aby poprawić wyniki wyników Wrzodziejąca diagnoza zapalenia jelita grubego.

Odpowiedzi reprezentują opinie naszych ekspertów medycznych. Cała treść jest ściśle informacyjna i nie należy ich uważać za porady medyczne.

Przeczytaj artykuł w języku hiszpańskim.

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • Crohna/ibd
 • PRZEWODNICZNOŚĆ/Gastroenterologia
 • Nutrition/Diet

Contents

September 5, 2022
top
© 2020 YAPIM TARUNA SEI ROTAN
X