Test de respirație a hidrogenului: utilizările, ce se întâmplă și rezultatele

Test de respirație a hidrogenului: utilizările, ce se întâmplă și rezultatele

Testele de respirație a hidrogenului sunt un instrument de diagnostic pe care medicii îl folosesc pentru a identifica supraîncărcarea bacteriană intestinală subțire (SIBO), intoleranța la lactoză și alte afecțiuni digestive. Testul măsoară cantitatea de hidrogen – și uneori alte gaze – în respirația unei persoane.

Testul necesită o persoană să bea o soluție de zahăr. Tipul de zahăr pe care îl oferă un medic va depinde de starea pe care încearcă să o identifice.

După ce a trecut ceva timp, persoana începe să colecteze probe de respirație. Pe baza tipurilor și cantităților de hidrogen din respirația unei persoane, un medic poate fi capabil să facă un diagnostic.

Continuați să citiți pentru a afla mai multe despre utilizările, tipurile, prepararea, pașii și rezultatele unui hidrogen Test de respirație.

Ce este un test de respirație a hidrogenului?

Testele de respirație a hidrogenului sunt teste de diagnostic pe care medicii le folosesc pentru a identifica anumite afecțiuni digestive.

De obicei, foarte puțin Hidrogenul este prezent în respirația unei persoane. Cu toate acestea, atunci când bacteriile din zaharuri nedigerate cu fermentare intestinului mic sau gros, procesul produce mai multe gaze – inclusiv hidrogen.

Când se întâmplă acest lucru, o parte din hidrogenul din tractul digestiv intră în fluxul sanguin. Sângele îl transportă pe plămâni, care eliberează gazul prin expirație.

Testele de respirație a hidrogenului implică să ofere intenționat cuiva un tip de zahăr pentru a vedea cum răspunde corpul. Dacă există o problemă cu digestia, bacteriile din intestine pot produce hidrogen, pe care medicii le măsoară luând probe de respirație.

În funcție de starea pentru care testează, medicii pot testa și alte gaze din respirație.

Utilizarea testelor de respirație a hidrogenului

Un medic poate recomanda unul dintre aceste teste dacă suspectează:

 • Sibo: în Sibo, microorganisme care De obicei, trăiește în intestinul gros, migrează în intestinul subțire și începe să crească în număr mare. Acest lucru poate duce la balonare, gaze, diaree sau constipație.
 • Malabsorbție carbohidrat: persoanele cu malabsorbție carbohidrat au dificultăți în descompunerea și absorbția zaharurilor din alimente. Intoleranța la lactoză este un tip de malabsorbție de carbohidrați, dar oamenii pot avea, de asemenea, probleme care digerează fructoza în fructe sau alte zaharuri.
 • Probleme de motilitate: motilitatea digestivă este rata cu care alimentele se deplasează prin intestinul subțire. Testele de respirație a hidrogenului pot ajuta la diagnosticarea motilității rapide sau lente, dezvăluind cât de repede ajung zaharurile la intestinul gros.

Tipuri de test de respirație a hidrogenului

Există mai multe tipuri de respirație de hidrogen teste. Cel pe care îl aleg medicii va depinde de ceea ce încearcă să diagnostice.

Testul de respirație a hidrogenului lactoză

Testul de respirație lactoză relevă dacă o persoană are intoleranță la lactoză. Starea apare atunci când un individ are puțin sau deloc lactază – enzima care descompune lactoza în intestinul subțire.

Test de respirație a hidrogenului de fructoză

Testul de respirație a fructozei determină dacă o persoană poate avea dificultăți în digerarea fructozei, un zahăr prezent în fructe și miere.

Test de respirație a hidrogenului lactulozei

Testele de respirație lactuloză Diagnosticare SIBO. Ele implică oferirea unei persoane un tip de zahăr pe care corpul nu îl poate digera. Acest lucru înseamnă că zahărul călătorește până la capăt prin tractul digestiv până când ajunge la flora intestinală a unei persoane, care o poate descompune.

De obicei, acest lucru nu se întâmplă până când alimentele nu intră în intestinul gros. Dar la persoanele cu SIBO, fermentația lactuloză începe mai devreme din cauza microbilor din intestinul subțire. Acestea pot produce hidrogen, metan sau sulfură de hidrogen, în funcție de tipul de supraaglomerare pe care o persoană îl are.

testele de respirație lactuloză pot arăta și medicilor dacă o persoană are probleme de motilitate. Dacă nivelul de hidrogen crește mai devreme decât ar trebui, acest lucru poate însemna că alimentele au intrat în intestinul gros prea rapid și invers.

Testul de respirație a hidrogenului glucozei

Un test de respirație a hidrogenului cu glucoză poate uneori uneori Arătați dacă o persoană are sibo. Cu toate acestea, acest test are unele dezavantaje.

glucoza este cel mai mic și cel mai simplu tip de moleculă de zahăr. Majoritatea oamenilor absoarbe rapid glucoza în intestinul subțire.

Dacă se produce supraaglomerarea bacteriană în această parte a intestinului subțire, testul va detecta gazele de hidrogen sau metan. Dar dacă supraaglomerarea este mai departe pe tractul digestiv, glucoza ar putea să nu o atingă cu succes. Acest lucru ar putea produce un fals negativ.

Cu toate acestea, în medie, testele de respirație a glucozei pot fi mai sensibile decât testele lactulozei.

Pregătire pentru un test de respirație de hidrogen

Testele de respirație a hidrogenului necesită o anumită preparare. Aceasta implică o persoană:

 • Postul peste noapte
 • Evitarea consumului de carbohidrați pe care corpul le digerează încet, cum ar fi cartofii și pâinea
 • Evitarea exercițiilor fizice sau fumatului înainte Testul

Persoanele ar putea fi necesare, de asemenea, să înceteze să -și ia medicamentele până la câteva săptămâni înainte de a putea face testul. Acest lucru este valabil dacă în prezent iau:

 • Inhibitori ai pompei de protoni
 • Droguri care accelerează sau încetinesc motilitatea

oamenii ar trebui să vorbească Cu un medic despre orice medicamente pe care le iau înainte de a programa testul. Persoanele nu trebuie să întrerupă medicamentele fără să consulte mai întâi un medic.

Ce se întâmplă în timpul unui test de respirație de hidrogen

Procedura exactă pentru testele de respirație a hidrogenului poate varia în funcție de tipul de test pe care o persoană o primește . În general, implică următorii pași:

 1. O persoană își perie bine dinții, folosește o apă de gură antiseptică și apoi clătește gura cu apă. Acest lucru împiedică bacteriile din gură să afecteze rezultatele testelor.
 2. În continuare, persoana va colecta o probă de respirație de bază. Acest lucru arată un medic care este nivelul de hidrogen sau metan al unei persoane fără influența zahărului. Pentru a face acest lucru, o persoană https://produsrecenzie.top/wortex/ respiră cu forță într -un dispozitiv de colectare a balonului sau a respirației.
 3. Următoarea sarcină este bea soluția de zahăr. O persoană poate avea nevoie să -și curețe dinții din nou după aceea.
 4. După o anumită perioadă de timp, persoana începe să strângă mai multe probe de respirație la intervale regulate. Acest lucru continuă adesea până la 3 ore.
 5. Un profesionist medical va înregistra rezultatele.
 6. Soluțiile de zahăr pe care le utilizează medicii la testele de respirație de hidrogen pot declanșa uneori simptome. În caz contrar, testul este neinvaziv și sigur.

  Rezultatele testului de respirație a hidrogenului

  Rezultatele testelor respirației nu oferă un rezultat „pozitiv” sau „negativ” simplu. Pur și simplu înregistrează cât de mult este un gaz în respirația unei persoane. Pentru a distinge o pozitivă de un negativ, medicii consideră:

  • Cât de curând încep să apară hidrogenul sau metanul la test
  • Cât de mult cresc în comparație cu linia de bază a unei persoane
  • Dacă, când și cât de des nivelul nivelului de gaze

  Ghidurile pe care medicii tind să le urmeze în Statele Unite sunt următoarele:

  Rezultatul pozitiv SIBO Glucoză sau Test de respirație lactuloză • Creșterea hidrogenului de cel puțin 20 Piese pe milion (ppm) peste valoarea inițială în 90 de minute • Creșterea metanului de 10 ppm sau mai mult deasupra liniei de bază • Un vârf dublu Intoleranță la lactoză Lactoză respirație Test Creșterea hidrogenului de 20 ppm sau mai mult deasupra valorii de bază în orice moment al testului Malabsorbție de fructoză Test de respirație a fructozei Creșterea hidrogenului cu 20 ppm sau mai mult deasupra valorii de bază în orice moment al testului Probleme de motilitate Test de respirație lactuloză • târziu sau deloc vârf r Timp de tranzit lent • Vârful timpuriu pentru timpul de tranzit rapid

  Cu toate acestea, este demn de remarcat faptul că nu există un consens global cu privire la dacă aceste praguri sunt corecte.

  Unii cercetători notează că poate fi dificil să interpreteze rezultatele acestor teste. De exemplu, dacă un test arată un vârf timpuriu în hidrogen, aceasta ar putea fi fie o dovadă a motilității rapide sau a SIBO.

  Medicii ar putea avea nevoie să combine testele de respirație a hidrogenului cu alte teste pentru a face un diagnostic ferm.

  Întrebări frecvente

  mai jos sunt răspunsuri la unele întrebări frecvente despre respirația de hidrogen Teste.

  Puteți face teste de respirație a hidrogenului acasă?

  Unele companii fac kituri de testare a respirației hidrogenului la domiciliu. O persoană completează testul acasă și apoi își trimite probele de respirație la un laborator pentru analiză.

  Această opțiune poate fi convenabilă, dar există riscul ca o persoană să greșească. Completarea testului la o unitate medicală înseamnă că ajutor este disponibil dacă o persoană necesită asistență în colectarea eșantioanelor.

  Cât durează testele de respirație a hidrogenului?

  pot dura până la 3 ore până la finalizare.

  Cât costă testele de respirație a hidrogenului?

  Costul variază în funcție de faptul că o persoană are o asigurare de sănătate. Unele polițe pot acoperi costurile, dar oamenii ar trebui să se verifice mai întâi cu compania lor de asigurări de sănătate.

  rezumat

  O persoană are de obicei foarte puțin hidrogen în respirație. Cu toate acestea, persoanele cu anumite afecțiuni digestive pot avea un nivel ridicat de hidrogen în respirație. Acest lucru se întâmplă atunci când microbii intestinari fermentează zaharuri nedigestite în intestine, care produce gaze.

  Testele de respirație a hidrogenului măsoară cât de mult se expiră hidrogenul o persoană ca urmare a acestui proces. Bea diferite tipuri de zahăr poate ajuta la diagnosticarea diferitelor afecțiuni. De exemplu, un test cu lactoză poate detecta intoleranța la lactoză, iar un test cu fructoză poate detecta malabsorbția fructozei.

  Tipul de zahăr pe care îl prevede un medic pentru test va depinde de starea pe care încearcă să o identifice.

  • Intoleranța alimentară
  • Sindromul de colon iritabil
  • gastrointestinal/gastroenterologie
  • dispozitive medicale/diagnosticare
  • Nutriție/dietă

  Știri medicale de astăzi au orientări stricte de aprovizionare și atrage doar de la Studii revizuite de la egal la egal, instituții de cercetare academică și reviste medicale și asociații. Evităm să folosim referințe terțiare. Legăm surse primare – inclusiv studii, referințe științifice și statistici – în cadrul fiecărui articol și le enumerăm, de asemenea, în secțiunea Resurse din partea de jos a articolelor noastre. Puteți afla mai multe despre cum ne asigurăm că conținutul nostru este exact și actual citind politica noastră editorială

  September 8, 2022
top
© 2020 YAPIM TARUNA SEI ROTAN
X