Pokud zaznamenáte nějaké komplikace, okamžitě informujte svého veterináře.

Pokud zaznamenáte nějaké komplikace, okamžitě informujte svého veterináře.

Množství aspirinu, které se má psovi podat, se liší v závislosti na velikosti. Obecně platí, že menší psi vyžadují menší dávku a větší psi potřebují více. Váš veterinář vypočítá dávku vašeho psa, takže se řiďte jeho doporučeními. Opět dávejte pozor na vedlejší účinky, protože někteří psi jsou citlivější na nesteroidní protizánětlivé léky než jiní.

Co dělat v případě nouze. Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků otravy aspirinem u svého psa nebo zaznamenáte jakékoli známky zdravotních komplikací, jako jsou problémy s ledvinami nebo játry – jako extrémní letargie, ztráta zájmu o jídlo, časté močení nebo nadměrné pití – okamžitě kontaktujte svého veterináře. Pokud váš veterinář není otevřený, požádejte o pomoc nejbližšího nouzového veterináře. 

Alternativy k aspirinu

Pokud váš veterinář předepíše aspirin pro vašeho psa, je to pravděpodobně proto, že veterinář věří, že je to v nejlepším zájmu vašeho čtyřnohého přítele. Při zvažování tohoto léku je třeba mít na paměti několik dalších věcí.

Dlouhodobé účinky užívání aspirinu pro psy. Aspirin je obecně krátkodobý lék pro psy. Jeho používání po dlouhou dobu by mohlo umožnit, aby se lék nahromadil v systému vašeho psa, což by vedlo k náhodné toxicitě aspirinu.

Pokračování

Alternativy k aspirinu. Pokud má váš pes osteoartrózu nebo jiné zánětlivé stavy, může vám veterinář doporučit karprofen jako alternativu k aspirinu. Spolu s jinými značkovými léky je meloxikam dalším běžným předpisem. 

Existuje několik přírodních alternativ, které byste také mohli zvážit, včetně:

Kurkuma Boswellia Ďáblův dráp

CBD olej může být v některých státech alternativou, ale některé státní zákony neumožňují veterinářům ani diskutovat o této možnosti. Zkontrolujte zákony ve vaší oblasti. 

Pokud má váš pes problémy s klouby, můžete také zvážit doplněk glukosaminu nebo přechod na krmivo, které podporuje zdraví kloubů. 

Kdy zavolat veterináře. Pokud si všimnete, že váš pes má bolesti, vaším prvním krokem by mělo být domluvit si schůzku s vaším veterinářem. Nesnažte se ho léčit pomocí aspirinu ve vaší skříňce, i když máte po ruce dětský aspirin. Psi dokážou maskovat své nepohodlí, ale mezi příznaky, které je třeba sledovat, patří:

Kulhání Problémy s obcházením Neklid Křičet nebo křičet Snížená chuť k jídlu Stažení z interakce s rodinou Neustálé olizování nebo kousání v jedné oblasti těla Vrčení nebo praskání, když se dotknete určitého místa na těle WebMD Medical Reference Recenze: Amy Flowers, DVM, 14. února 2021

Zdroje

ZDROJE:

American Animal Hospital Association: “Jak zjistit, zda váš pes má bolesti.”

American College of Veterinary Pharmacists: “Ibuprofen a naproxen.”

American Kennel Club: “Aspirin pro psy: Výhody a vedlejší účinky”, “Nemoci ledvin u psů.”

Gruzínská veterinární lékařská asociace: „Politika GVMA týkající se konopí“.

Pet Health Network: “Toxicita aspirinu u psů.”

Nemocnice VCA: „Aspirin“, „Otrava aspirinem u psů“, „Meloxicam“.

Vital Vet: “Příručka pro přírodní artritidu a bylinky na pomoc psům.”

Psi jsou zvědaví a energičtí, takže je nevyhnutelné, že někteří z nich skončí v některých lepkavých situacích. Od proběhnutí jedovatým břečťanem až po bodnutí včelou, existuje spousta problémů, které mohou vést k tomu, že váš pes pociťuje svědění, nepohodlí a oteklý z alergické reakce. 

Váš pes však nemusí trpět. S pokyny veterináře můžete použít difenhydramin (Benadryl) ke zmírnění nejhorších příznaků alergie. Zde je návod, jak lze Benadryl bezpečně podávat psům. 

Benadryl neboli difenhydramin je antihistaminikum, které pomáhá zmírňovat příznaky alergií u lidí i zvířat. Může být také použit ke zmírnění příznaků kinetózy, pokud je potřeba psa přepravovat na dlouhé vzdálenosti. Pro většinu psů je vhodné dávkování Benadrylu naprosto bezpečné. Přibližně za hodinu začne snižovat příznaky, jako jsou kožní vyrážky. 

Správné dávkování je důležité, protože většina tablet Benadryl je určena pro lidi. Někteří psi mohou být docela malí, takže potřebují méně Benadryla než člověk. Psi také metabolizují Benadryl jinak, takže není dobrý nápad spoléhat se na pokyny pro dávkování u lidí. 

Benadryl dávkování pro psy. Správné dávkování difenhydraminu pro psy závisí na jejich hmotnosti. Malý pes bude potřebovat mnohem méně než velký pes, aby získal stejné pozitivní účinky. Podle Veterinární příručky společnosti Merck je bezpečná dávka 2–4 ​​miligramy léčiva na kilogram hmotnosti nebo 0,9 až 1,8 miligramu na kilogram hmotnosti. Toto množství lze podávat dvakrát až třikrát denně, v závislosti na symptomech vašeho psa. 

I když je nejlepší používat tablety nebo masti Benadryl schválené veterinářem, v některých případech je možné použít tablety určené pro lidi. Pokud se tak rozhodnete, mějte na paměti tyto věci:

Za prvé, nikdy nenabízejte svému psovi léky s dekongestanty nebo alkoholem ve složení. Nabízejte jim pouze léky s difenhydraminem a žádné jiné účinné látky. Dekongestanty a alkohol mohou být pro vašeho psa toxické. Za druhé, psům by nikdy neměly být podávány tobolky s léčivem s časovým uvolňováním. Žaludek vašeho psa funguje jinak než váš a kapsle, která dobře funguje pro lidi, může vašeho psa předávkovat. Navíc, pokud kousnou tobolku, mohou dostat celou dávku najednou, místo aby byla rozložena v průběhu času. Za třetí, pro malé psy může být lepší použít dětský Benadryl než Benadryl pro dospělé. To vám umožní pečlivěji upravit dávku. A konečně, pokud se chystáte použít tekuté léky Benadryl místo tablet, promluvte si s veterinářem vašeho psa, abyste se ujistili, že používáte správné dávkování. Tekuté léky se vstřebávají odlišně a doporučení 2-4 miligramy na kilogram nemusí platit.

Pokračování

Rizika Benadrylu pro psy. Zatímco správná dávka Benadrylu je pro většinu psů bezpečná, občas může být pes alergický na samotný lék. Alergie na difenhydramin bude mít podobné příznaky jako jiné alergie, včetně:

Červené vyrážky na kůži Otok obličeje a jazyka Průjem, zvracení a žaludeční nevolnost Žvýkání nebo olizování kůže

Téměř všechny příznaky způsobené léky budou patrné během první hodiny po požití látky, takže sledujte svého psa, zda se v jeho chování nezmění. Psi mohou také zaznamenat řadu častějších, méně nebezpečných vedlejších účinků na Benadryl, jako jsou:

Ospalost Suchá ústa Rychlé dýchání Hypersalivace Zvýšená srdeční frekvence

Tyto mírnější příznaky odezní, jakmile lék opustí jejich systém. 

Předávkování Benadrylem. Ignorování některého z těchto pokynů může vést k předávkování difenhydraminem se symptomy od záchvatů přes respirační selhání až po kóma, v závislosti na velikosti předávkování. Pokud se domníváte, že se váš pes předávkoval Benadrylem, okamžitě kontaktujte svého veterináře a postupujte podle jeho pokynů pro neodkladnou léčbu.

Úleva od alergií bez Benadrylu

Alternativy k Benadrylu pro psy. Pokud váš pes špatně reaguje na Benadryl, ale potřebuje pravidelnou alergickou léčbu sezónní alergie, můžete použít několik alternativ. Jak cetirizin (Zyrtec), tak loratadin (Claritin) jsou považovány za bezpečné pro psy ve správném dávkování. Často se však také kombinují s jinými složkami, jako jsou dekongestanty, které mohou vašemu psovi ublížit. Vždy se poraďte s veterinářem, než svému psovi podáte jakýkoli nový lék. 

U akutních alergických reakcí je lepší použít rychleji působící metody zmírnění svědění, jako jsou kortizonové krémy nebo injekce. Tato ošetření začnou působit během několika minut. Léčba kortizonem je však nejlepší pro krátkodobé použití a může vést k nepříjemným vedlejším účinkům pro vašeho mazlíčka. 

Kdy zavolat veterináře. V případě nouze byste měli vždy nejprve zavolat veterináře. Váš pes může zažít anafylaktický šok z alergií nebo ve vzácných případech ze samotného Benadrylu. Okamžitě zavolejte veterináře, pokud váš pes: 

Prožívání záchvatů Zvracení Pociťování průjmu Otok Snaží se dýchat

Mohou to být příznaky závažné alergické reakce, která vyžaduje okamžitou léčbu. Podobně, pokud vašeho psa uštknul had nebo uštknul neznámý hmyz, okamžitě zavolejte veterináře, aby se ujistil, že váš pes nebyl otráven. 

WebMD Medical Reference Recenze: Amy Flowers, DVM, 14. února 2021

Zdroje

ZDROJE: 

American Kennel Club: „Benadryl pro psy“, „Alergie psů: Příznaky a léčba.“

Veterinární příručka Merck: “Dávkování antihistaminik.”

Plumb’s Veterinary Drugs: “Difenhydramin.”

Valley Veterinary Hospital: “Možnosti léčby alergií na domácí mazlíčky (atopie).”

Nemocnice VCA: “Jsou volně prodejné léky pro mého psa bezpečné?”

Veterinární pohotovostní skupina: “7 příznaků alergické reakce u psů.”

Lékárna Wedgewood: “DIFENHYDRAMINE PRO VETERINÁRNÍ POUŽITÍ.”

Psí oči se příliš neliší od našich. Mají zorničky, rohovky, čočky, tyčinky a čípky, které fungují podobně jako my, i když vidí věci trochu jinak. 

Vzhledem k tomu, že jejich oči jsou podobné, mohou se u nich vyvinout stejné oční stavy jako u nás. Jedním z očních onemocnění, které s námi naši psí přátelé sdílejí, je šedý zákal – neboli zakalené oční čočky.

Je důležité vědět, co je katarakta, jak je způsobena psí katarakta a co mohou veterináři udělat pro jejich léčbu. Tímto způsobem můžete přijmout opatření ke snížení pravděpodobnosti, že se u vašeho psa vyvine šedý zákal, a zajistit mu léčbu, kterou potřebují.

Co jsou psí katarakta?

Jak stárnou, rozvíjí se u psů šedý zákal v podstatě stejným způsobem jako u lidí. Zakalený film zapadne do oční čočky a zabrání vniknutí světla. 

Oči vašeho psa obsahují vodu a bílkoviny. Šedý zákal vzniká, když se proteiny začnou shlukovat a formovat se do hmoty podobné mraku v oční čočce. 

Shromažďuje se stále více bílkovin a nakonec zakalí celou čočku. Šedý zákal může začít malý a zvětšit se, nebo se může objevit přes noc a zcela oslepit vašeho psa.

Co způsobuje kataraktu?

Šedý zákal je dědičná vlastnost, takže pokud je pes jedním z plemen známých pro šedý zákal, existuje velká šance, že se u něj vyvine.

Diabetes Mellitus (cukrová cukrovka) může také způsobit šedý zákal u psů.

Je také možné, že poranění oka, která mohou způsobit zánět, mohou vést k šedému zákalu. Věk je další hlavní příčinou rozvoje katarakty, která se objevuje náhle bez základního onemocnění.

Jak mohu zjistit, zda se u mého psa vyvíjí šedý zákal?

Je důležité vědět, že další stav je podobný šedému zákalu – nukleární skleróza nebo ztvrdnutí čoček, jak váš pes stárne. 

Tento stav způsobí, že se jejich oči zakalí, ale nezpůsobí slepotu. Váš pes vidí, i když se jeho oční čočky změnily. Váš veterinář vyšetří oči vašeho psa, aby zjistil, zda má jadernou sklerózu nebo šedý zákal.

Struktura psích očí se mění, jak stárnou, podobně jako naše. Pokud váš pes stárne a začne se u něj vyvíjet zakalený pohled, nebo pokud má základní oční onemocnění, může se začít objevovat šedý zákal.

Mohou zůstat malé nebo růst v závislosti na stavu, který je způsobil, a na tom, kde se v čočce nacházejí. Pokud se katarakta rozvine, protože váš pes má cukrovku, může se rychle rozšířit a pokrýt celou čočku. 

Pokračování

Co se stane, když se katarakta neléčí?

Když se pes s šedým zákalem neléčí, může oslepnout. Šedý zákal zcela blokuje vstup světla přes čočku do oka a brání vašemu psovi vidět. Stav je v té době ještě léčitelný chirurgicky, ale bez léčby se může rozvinout v glaukom.

Glaukom je stav, kdy je v oku příliš velký tlak, který poškozuje zrakový nerv. Pokud je nerv poškozen, váš pes bude trvale slepý v oku, kde nerv utrpěl poškození.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny katarakty mohou vést k glaukomu nebo slepotě. Někdy se vyvinou pouze natolik, aby způsobily určité snížení zraku.

Glaukom není jediným stavem, který může být způsoben neléčeným šedým zákalem. Dalším je luxace čočky nebo stav, kdy čočka může plavat z místa. Rozpouštění katarakty, kdy se katarakta sama rozpouští názory na variconis, může způsobit hluboký zánět v oku a vést k uveitidě nebo glaukomu.

Uveitida je zánětlivý stav v oku, který je pro vašeho psa bolestivý a může způsobit slepotu.

Kteří psi jsou náchylní ke kataraktě?

U všech psů se může vyvinout šedý zákal, ale některá plemena jsou k tomuto stavu náchylnější kvůli genetickým vlastnostem. 

Některé z nich jsou:

Americký stafordšírský teriér Australský ovčák Bišonek Bostonský teriér Kokršpaněl Francouzský buldoček havanský Labradorský retrívr Malý knírač Pudl sibiřský husky Hedvábný teriér West Highland White teriér

Jak se diagnostikuje šedý zákal u psů?

Váš veterinář prohlédne oči vašeho psa pomocí světla. Veterináři také používají krevní testy, aby zjistili, zda nějaké základní podmínky mohly způsobit šedý zákal vašeho psa.

Jak mohu pomoci zachovat vizi svého psa?

Ve většině případů nemůžete šedému zákalu zabránit, ale existují způsoby, jak zajistit zachování zraku vašeho psa, zvláště pokud to způsobuje zdravotní stav, jako je cukrovka. Tyto zahrnují:

Pravidelně kontrolujte oči svého psa. Vezměte svého psa k veterináři, pokud jeho oči vypadají zakalené nebo modrošedé. Vezměte svého psa k veterináři, pokud máte podezření, že má problémy se zrakem. Pokud je to možné, zjistěte si anamnézu rodičů vašeho psa, protože šedý zákal se často dědí. Buďte si vědomi všech stavů, které má váš pes a které mohou způsobit šedý zákal, jako je cukrovka nebo trauma oka.

Pokračování

Jak lze kataraktu léčit?

Jedním z cílů operace šedého zákalu u psů je vrátit funkční vidění. Nejsou známy žádné prostředky, které by mohly zvrátit vznik šedého zákalu – operace je jedinou možností pro šedý zákal, jakmile se vytvoří. 

Šedý zákal se odstraňuje chirurgickým zákrokem v celkové anestezii. Čočka se odstraní a veterinář ji nahradí čočkou vyrobenou z plastu nebo akrylu. Může být potřeba operovat pouze jedno oko nebo může být nutné, aby veterinární oftalmolog provedl zákrok na obou očích.

Veterináři také provádějí testy, aby hledali základní stavy, o kterých je známo, že způsobují šedý zákal. Léčba jakýchkoli stavů, které mohou způsobit vznik šedého zákalu, je nezbytná, protože snižuje pravděpodobnost, že tyto stavy mohou způsobit další zdravotní problémy.

Jak mohu pečovat o svého mazlíčka po operaci šedého zákalu?

Oči vašeho psa budou po operaci citlivé, proto je třeba je umístit do ochranného obojku, aby si je neodřel a nepoškodil. Veterináři vám také dávají oční kapky, které dávají vašemu psovi několikrát denně do očí, aby je zvlhčili a správně je zahojili.

Váš mazlíček si bude muset odpočinout a zůstat v klidném prostředí několik týdnů, než se jeho oči uzdraví. Pokud zaznamenáte nějaké komplikace, okamžitě informujte svého veterináře.

Výhody a náklady na léčbu

Operace šedého zákalu u psů může být nákladná. Samotný zákrok může stát až několik tisíc dolarů za oko. Pokud má váš pes nějaké základní onemocnění, náklady nadále rostou, když budete nadále navštěvovat ordinaci a váš veterinář jim předepíše léky. 

V závislosti na závažnosti zdraví vašeho psa a šedém zákalu můžete čelit lékařským účtům přes 5 000 $.

September 15, 2022
top
© 2020 YAPIM TARUNA SEI ROTAN
X