El vede o semnificație mai mare în astfel de schimbări.

El vede o semnificație mai mare în astfel de schimbări.

Două grupuri afectate în mod deosebit de costul consumabilelor menstruale includ studenții, care pot lipsi de la școală dacă nu își pot permite rechizite pentru a se îngriji singuri în timpul menstruației și persoanele fără adăpost.

În SUA, 35 de state percep, de asemenea, o „taxă roz” sau „taxă pe tampon” pe lângă costul produselor sanitare, crescând și mai mult costul pentru persoanele vulnerabile, potrivit Asociației Americane pentru Femei Medicale. În America, 25 de milioane de femei trăiesc în sărăcie, iar produsele lor menstruale nu sunt acoperite de bonurile alimentare.

În Scoția, noua politică urmează un program guvernamental de succes care a oferit articole sanitare gratuite studenților, o mișcare care a fost adoptată și în Țara Galilor și Anglia, potrivit The New York Times.

Proiectul de lege cere guvernului scoțian să ofere „o alegere rezonabilă a diferitelor produse de epocă”. De asemenea, se spune că femeile ar trebui să le poată obține cu ușurință rezonabilă și cu intimitate, spunând că femeile ar trebui să poată primi produsele livrate, mai degrabă decât să fie nevoite să le ridice.

24 octombrie 2019 — Într-o mișcare salutată de comunitatea LGBTQ, Procter & Gamble a anunțat că va elimina simbolul Venus din ambalajele pentru absorbantele marca Always. Simbolul, care înfățișează un cerc cu o cruce dedesubt, a fost folosit de mult timp pentru a reprezenta femeile. Eliminarea acestuia crește incluziunea pentru bărbații transgender și persoanele nonbinare care au menstruație, spune compania.

„De peste 35 de ani, Always a susținut fetele și femeile și vom continua să facem acest lucru”, spune compania într-un comunicat. „Ne angajăm și față de diversitate & incluziune și suntem într-o călătorie continuă pentru a înțelege nevoile tuturor consumatorilor noștri.”

Deși unele rapoarte din presă spuneau că o mișcare a activiștilor transgender a determinat schimbarea, în realitate, Always spune că evaluează în mod obișnuit „produsele noastre, ambalajele, & proiecte, ținând cont de o varietate de intrări, inclusiv de cercetare aprofundată a consumatorilor, pentru a ne asigura că îndeplinim nevoile tuturor celor care folosesc produsele noastre. Modificarea designului nostru de ambalare a tamponului este în concordanță cu această practică.”

În timp ce unele instituții de presă conservatoare au descris decizia ca societatea renunțând la doar câteva solicitări, site-ul de verificare a faptelor Snopes spune că nu a fost cazul.

Pentru persoanele cisgen — cei care se identifică cu sexul care le-a fost atribuit la naștere — o schimbare ca aceasta ar putea avea puțină semnificație. Dar, pentru băieții transgender și tinerii adulți, „Este încurajator și afirmativ”, spune Cynthia S. Fisher, asistent social clinic și terapeut autorizat din Daytona Beach, FL, care lucrează aproape exclusiv cu clienți transgender.

Pentru băieții trans și bărbații cu care lucrează Fisher, menstruația în sine este stresantă. „Există o întreagă cultură în jurul perioadelor – să ai prima ta înseamnă că devii femeie. Este asociat cu feminitatea; este de înțeles, din punct de vedere istoric”, spune ea. „Ceva atât de simplu precum eliminarea simbolului care spune că produsul este doar pentru femei poate face o mare diferență.”

În sesiunile de terapie, Fisher aude adesea de la băieți și adolescenți trans despre problemele cu care se confruntă în timpul menstruației. „În baia băieților, aceștia nu au mijloace să arunce produsele în mod discret. S-ar putea să nu meargă deloc la școală în acele perioade — este un eveniment major, traumatizant”, spune ea.

Unii oameni care sunt deranjați de schimbare au început un hashtag pe Twitter, #boycottalways. „Există o atmosferă omniprezentă de ostilitate pe rețelele sociale, atât de multă ignoranță și neînțelegere”, spune Fisher. „Tinerii trans văd aceste comentarii și contribuie la depresia lor și la ideea suicidară.”

Patruzeci și unu la sută dintre respondenții la Sondajul național privind discriminarea transgenderilor au raportat că au încercat să se sinucidă. Fisher atribuie răspunsul rețelelor sociale concepțiilor greșite ale oamenilor despre ce înseamnă „transgender”. „Ei văd oamenii trans ca fiind deloc umani”, spune ea.

O femeie care dorește să rămână anonimă pentru că fiul ei adolescent trans a fost hărțuit, reflectă această părere. „Aceste gesturi simbolice sunt întotdeauna binevenite, dar avem atât de mult de lucru în domenii care influențează viața persoanelor trans în moduri mult mai critice”, spune ea. „Avem nevoie de politicieni, profesori, clerici și Hollywood să înceteze să demonizeze persoanele trans, astfel încât restul societății să poată învăța să trateze oamenii trans ca pe niște ființe umane depline, mai degrabă decât să-i agreseze, să le discrimineze și să le facă rău.”

Always nu este prima entitate comercială care se îndreaptă către o abordare mai neutră din punct de vedere al genului. Thinx, o companie care fabrică lenjerie de corp rezistentă la menstruație, folosește sloganul „Pentru persoanele cu menstruație”. Luna trecută, compania de jucării Mattel a făcut prima pagină a ziarelor când a anunțat o nouă linie de păpuși care includ genul.

Jack Turban, MD, este medic rezident în psihiatrie la Spitalul General din Massachusetts & McLean Hospital, unde cercetează sănătatea mintală a tinerilor transgender. El vede o semnificație mai mare în astfel de schimbări. „Această mutare de la Always trimite un semnal acestor tineri marginalizați că există oameni acolo, chiar și organizații mari, cărora le pasă și îi respectă. Nu pot sublinia suficient cât de important este acel mesaj de acceptare pentru cineva căruia i s-a spus în mod repetat că nu este acceptat sau că nu aparține societății.”

WebMD Health News Evaluat de Hansa D. Bhargava, MD pe 24 octombrie 2019

Surse

Comunicat de presă, Procter & Joc de noroc.

Snopes.com: „L-au „forțat” activiștii trans pe Procter & Jocul pentru a elimina simbolul feminin din unele produse de perioadă?”

Cynthia S. Fisher, asistent social clinic autorizat, terapeut trans-afirmator, Daytona Beach, FL.

Centrul Național pentru Egalitate Transgender: „Sondaj Național de Discriminare Transgender”.

Jack Turban, MD, medic rezident în psihiatrie, Spitalul General din Massachusetts & Spitalul McLean.

2 martie 2021 — Deși este încă în curs de dezvoltare, un vaccin împotriva infecțiilor actuale și viitoare ale tractului urinar ar putea elimina și alte probleme, cum ar fi femeile cărora li se administrează antibiotic greșit sau antibiotice pentru prea mult timp, spun o pereche de studii recent lansate. .

Pentru prima dată, cercetătorii de la Duke University Medical Center au conceput un vaccin care ar putea trata mai complet infecțiile tractului urinar și ar putea preveni viitoarele infecții. Deși experimentele de până acum sunt doar pe șoareci, ele sunt promițătoare pentru persoanele care au aceste infecții deranjante și uneori dureroase din nou și din nou.

ITU afectează mai ales femeile și sunt foarte frecvente. Experții estimează că aproximativ jumătate dintre femei vor avea cel puțin o ITU în timpul vieții.

Acesta nu este primul vaccin dezvoltat împotriva infecțiilor urinare. Încercările anterioare nu au funcționat întotdeauna complet — unele bacterii ar rămâne în vezică urinară, determinând ITU să revină din nou și din nou.

Ceea ce este diferit de această dată este că acest vaccin ajunge direct la sursă — injectat direct în vezica urinară a șoarecilor. În acest fel, "rău" bacteriile care declanșează ITU nu au unde să se ascundă și să fie eliminate complet, arată raportul de 1 martie din Proceedings of the National Academy of Sciences.

Antibiotice adecvate

Această posibilă soluție vine într-un moment în care un alt studiu arată că multe femei nu primesc cel mai potrivit antibiotic sau li se prescrie un tratament mai lung decât este necesar pentru o ITU necomplicată.

Cercetătorii de la Washington University School of Medicine din St. Louis au descoperit că aproape jumătate dintre femeile pe care le-au studiat nu au primit cel mai potrivit antibiotic pentru a-și trata ITU. Chiar și mai multor femei — aproximativ trei sferturi — au primit antibiotice mai mult decât era necesar pentru a-și trata infecția. Rezultatele au fost publicate pe 24 februarie în revista Infection Control & Epidemiologie spitalicească.

Interesant este că femeile din mediul rural au avut mai multe șanse decât cele din zonele urbane să primească prescripții necorespunzătoare de antibiotice.

Pericolele prescrierii excesive de antibiotice pentru ITU și alte infecții sunt binecunoscute. Acestea includ rezistența la antibiotice, unde bacteriile care supraviețuiesc tratamentului dezvoltă sisteme de apărare care le fac mai puțin sensibile la antibiotice în timp. Eșecul tratamentului și efectele secundare sunt, de asemenea, riscuri.

Alan Mozes

Reporter Ziua Sănătății

MARȚI, 4 mai 2021 (HealthDay News) — Un studiu inițial de acest fel sugerează că cancerele de sân cu creștere lentă pot fi tratate printr-o tehnică de înghețare a tumorilor foarte țintită, eliminând necesitatea unei intervenții chirurgicale invazive.

Testele până în prezent sugerează că tehnica este eficientă în rândul femeilor peste 60 de ani diagnosticate cu cancer de sân cu risc relativ scăzut.

"Crioablația este o soluție minim invazivă care distruge tumorile mamare în siguranță, rapid și fără durere, fără a fi nevoie de intervenție chirurgicală," a spus autorul studiului Dr. Richard Fine, un chirurg mamar la Centrul de Cancer de Vest & Institutul de Cercetare din Germantown, Tenn.

"Procedura expune țesutul bolnav la frig extrem [crio] pentru a-l distruge [ablation]," el a adăugat. "Se efectuează în cabinet în timp ce pacientul este treaz."

Noul studiu — care a implicat aproape 200 de femei — a constatat că, atunci când crioablația a fost efectuată pe femei cu cancer de sân de grad scăzut/risc scăzut, aproape toate pacientele au rămas fără cancer la trei ani.

"Terapia este deja bine stabilită pentru tratamentul cancerelor osoase, renale, de prostată și a altor tipuri de cancer," Bine notat.

Vârsta medie a pacienților din studiu a fost de 75 de ani și toți au fost diagnosticați cu "carcinom ductal invaziv" cancer mamar. Tumorile erau relativ mici, măsurând nu mai mult de 1,5 centimetri. Toți pacienții au avut "receptor hormonal pozitiv" tumori, adică tumori care au fost ER+, PR+ și/sau HER2-.

"În general, tumorile care sunt ER+ și/sau PR+ au o creștere puțin mai lentă și au un prognostic puțin mai bun decât tumorile cu receptori hormonali negativi," Bine spus.

Toți pacienții din studiu au suferit crioablație, care a presupus introducerea directă a unei sonde prin piele și în locul tumorii, sub anestezie localizată. La rândul său, a fost aplicat azot lichid pentru a îngheța tumorile vizate din interior spre exterior. Tratamentul a durat între 20 și 40 de minute, transformând în cele din urmă tumorile în bile de gheață.

Procedura a eliminat necesitatea unei intervenții chirurgicale ulterioare, au raportat cercetătorii, deși aproape 15% dintre femei au suferit și radiații, în timp ce aproximativ 3/4 au fost tratate în continuare cu terapie endocrină. Un pacient a fost supus chimioterapiei.

Pacienții au fost verificați de două ori pe an, până la cinci ani după tratament. Rezultatul: Cu un punct mediu de urmărire de aproape trei ani după tratament, doar 2% (patru pacienți) și-au văzut cancerul revenind. Nu au fost raportate reacții adverse grave și aproape toți pacienții și medicii curant au raportat că sunt mulțumiți de tratament (95% și, respectiv, 98%).

A continuat

"Atât pentru tumorile benigne, cât și pentru cele canceroase, beneficiile față de chirurgia tradițională includ proceduri la cabinet, [care au fost] mai rapide, [a implicat] recuperare aproape imediată, rezultate cosmetice îmbunătățite, confort mai mare pentru pacient, risc procedural mai mic și costuri mai mici," Bine spus.

Spre deosebire de o lumpectomie sau mastectomie convențională, a adăugat el, crioablația păstrează volumul sânilor și minimizează riscul de infecție. Și procesul produce de obicei "rezultate cosmetice excelente, fără cicatrici," permițând în același timp pacienților să reia rapid activitatea normală.

Fine a menționat că Uniunea Europeană a aprobat crioablația pentru cancerul de sân în 2010, procedura fiind aprobată în mod similar pentru utilizare în Australia, Africa de Sud, Thailanda, Singapore și Hong Kong.

In Statele Unite, "tratamentul este în uz experimental", a explicat dr. Shawna Willey, președinte de cercetare a cancerului de sân cu Institutul de Cancer Inova Schar de la Spitalul Inova Fairfax din Fairfax, Virginia.

"Dacă continuă cu succes similar, datele vor fi transmise FDA [S.U.A https://produsrecenzie.top/. Food and Drug Administration] pentru a obține prima aprobare pentru utilizarea unui dispozitiv specific de crioablație în tratamentul cancerului de sân pentru tumora și parametrii pacientului studiați," a adăugat Willey.

Deși nu face parte din echipa de studiu, ea a remarcat că procesul lui Fine "este cel mai mare de acest gen și poate duce la crioablația fiind mult mai disponibilă ca opțiune de tratament pentru femeile în vârstă cu cancer de sân cu risc scăzut, în timp ce continuă să fie studiată în populații mai largi de pacienți."

Totuși, Willey a avertizat că crioablația a fost testată doar în rândul grupurilor de pacienți cu cancer de sân atent selectate. Deci eficacitatea sa, a subliniat ea, "nu este susținută de date extinse cu urmărire pe termen lung sau de date privind o gamă largă de tipuri de tumori la femeile de toate grupele de vârstă."

Fine și colegii săi și-au prezentat concluziile săptămâna aceasta la o întâlnire virtuală a Societății Americane de Chirurgii de Sân. O astfel de cercetare este considerată preliminară până când este publicată într-un jurnal evaluat de colegi.

Mai multe informatii

Există mai multe informații despre crioablație și cancer la Clinica Mayo.

Știri WebMD de la HealthDay

Surse

SURSE: Richard Fine, MD, chirurg mamar, West Cancer Center & Institutul de Cercetare, Germantown, Tennessee; Shawna Willey, MD, președinte, cercetarea cancerului de sân, Institutul de Cancer Inova Schar, Spitalul Inova Fairfax, Fairfax, Virginia; Reuniunea anuală virtuală a Societății Americane de Chirurgii de Sân, 29 aprilie-2 mai (platformă deschisă până pe 2 iunie), 2021

Copyright © 2013-2020 HealthDay. Toate drepturile rezervate.

Mâncatul noaptea a fost mult timp asociat cu creșterea în greutate. Cu ani în urmă, pionierul nutriției Adele Davis și-a dat sfatul binecunoscut de a „mâna micul dejun ca un rege, prânzul ca un prinț și cina ca un sărac”.

Cu toate acestea, înțelepciunea convențională astăzi este că o calorie este o calorie, indiferent de momentul în care o mănânci și că ceea ce provoacă creșterea în greutate este pur și simplu să mănânci mai multe calorii decât arzi. Experții în nutriție numesc aceasta teoria caloriilor in/calori out a controlului greutății.

Potrivit site-ului web al Rețelei de informații pentru controlul greutății al Departamentului Agriculturii din SUA, „nu contează la ce oră din zi mănânci. Ceea ce mănânci și cât de mult mănânci și câtă activitate fizică faci pe parcursul întregii zile determină dacă câștigi, slăbești sau îți menții greutatea.”

Un studiu în jurnal Obezitatea a adăugat confuzie, sugerând că mâncatul pe timp de noapte poate fi mai mult decât doar excesul de calorii. Cercetătorii de la Universitatea Northwestern au descoperit că mâncatul pe timp de noapte a dus la o creștere în greutate de două ori mai mare — chiar și atunci când caloriile totale consumate au fost aceleași. Dar această cercetare a fost făcută pe șoareci, nu pe oameni, iar motivul creșterii în greutate este necunoscut. Și un singur studiu pe șoarece nu ar trebui să ne determine să aruncăm bogăția de dovezi care susțin teoria caloriilor in/calori out.

Totuși, acolo sunt motive întemeiate să fii precaut când mănânci noaptea. Cărțile de dietă, dieteticienii și chiar Oprah recomandă să nu mănânci după cină (altul decât o gustare mică, controlată de calorii) pentru că este atât de ușor să exagerezi.

Oamenii mănâncă noaptea dintr-o varietate de motive care adesea au puțin de-a face cu foamea, de la satisfacerea poftelor până la a face față plictiselii sau stresului. Iar gustările de după cină tind să nu fie controlate. Acestea constau adesea în porții mari de alimente bogate în calorii (cum ar fi chipsuri, prăjituri, bomboane), consumate în timp ce stați în fața televizorului sau a computerului. În această situație, este prea ușor să consumi întreaga pungă, cutie sau recipient înainte să-ți dai seama. Pe lângă acele calorii suplimentare inutile, mâncatul prea aproape de ora de culcare poate provoca indigestie și probleme de somn.

September 8, 2022
top
© 2020 YAPIM TARUNA SEI ROTAN
X