Acordați o atenție deosebită tipurilor de activități pe care copilul dumneavoastră le face plăcere.

Acordați o atenție deosebită tipurilor de activități pe care copilul dumneavoastră le face plăcere.

Rețineți că halterofilii olimpici se antrenează ani de zile pentru a obține flexibilitatea necesară sportului lor. Exercitarea până la punctul în care genunchiul se poate traduce în siguranță peste degetele de la picioare necesită o progresie adecvată a intensității exercițiului pentru a obține ROM dorită fără efecte adverse.

Resurse

Pentru mai multe informații despre studiile citate în acest articol și pentru a vă extinde cunoștințele despre fitness funcțional, recomandăm următoarele resurse profesioniștilor din fitness.

Chiu, L. și Schilling, B. (2005, februarie). Un primer despre haltere: de la sport la antrenament sportiv. Strength and Conditioning Journal/National Strength and Conditioning Association, 27(1), 42-48.Fry, AC., Smith, JC, S., Schilling, BK. (2003, noiembrie). Efectul poziției genunchiului asupra șoldului și a cuplurilor genunchiului în timpul genuflexiunii cu mreană. Journal of Strength And Conditioning Research / National Strength Conditioning Association, 17(4), 629-633.Hamill, B. (1994, ianuarie). Siguranța relativă a ridicării greutăților și antrenamentului cu greutăți. Journal of Strength and Conditioning Research/National Strength and Conditioning Association, 8(1), 53-57.McLaughlin, T., Lardner, T., Dillman, C. (1978, mai). Cinetica genuflexiunii paralele. Research Quarterly, 49(2), 175-189.Gary Gray, renumit kinetoterapeut recunoscut la nivel internațional pentru că este „primul în funcție”Antrenamentul funcțional al ACE Atelier de evaluareBiblioteca de exerciții online a ACE

Deveniți antrenor personal certificat ACE

Obțineți certificare

În viață, este bine să ai opțiuni. Dar când vine vorba de încălțămintea de atletism, uneori prea multe opțiuni te pot lăsa să te simți copleșit și confuz cu privire la exact ceea ce ar trebui să cauți. Iată câteva sfaturi simple despre cum să găsești o pereche de pantofi de sport potrivit pentru tine.

Scop – Pentru a începe procesul de selectare a tipului de pantof care ți se potrivește, este important să identifici mai întâi pentru ce tip de activitate sau sport vor fi folosiți (de exemplu, tenis, mers pe jos, aerobic etc.). Dacă vă angajați într-o varietate de activități, un pantof multifuncțional, cum ar fi antrenorii cross, poate fi o alternativă bună.

Tipul piciorului – De la arcade înalte la arcade joase, tipul piciorului este un factor important de luat în considerare atunci când cumpărați încălțăminte de atletism. În mod obișnuit, persoanele cu picioare arcuite înalte necesită o absorbție mai mare a șocurilor decât cei cu un picior arcuit normal, în timp ce persoanele cu picioare arcuite joase (sau „plate”) au nevoie de pantofi cu mai puțină amortizare, dar cu un sprijin mai mare în regiunea mijlocie a piciorului și călcâi mai bun. Control. Pentru a determina cantitatea de amortizare oferită de un pantof, plasați degetul mare al unei mâini în interiorul călcâiului pantofului și cealaltă mână sub talpa pantofului lângă călcâi, apoi comprimați-vă mâinile împreună. Cu cât simțiți mai multă compresie, cu atât mai multă absorbție a șocurilor oferă pantoful.

Potrivire – Alegerea unui pantof care se potrivește corect este esențială. Când încercați pantofii, purtați același tip de șosete pe care plănuiți să-l porți în timpul activității. Șosetele fabricate din fibre sintetice, cum ar fi poliesterul și acrilul tind să ofere o protecție mai bună asupra blisterelor. Pentru a ajuta, de asemenea, la prevenirea veziculelor, asigurați-vă că pantofii pe care îi alegeți nu strâng nicio zonă a piciorului sau a gleznei, în special partea superioară a degetelor și părțile laterale ale picioarelor, care sunt zone comune pentru formarea veziculelor. În ceea ce privește potrivirea generală, picioarele trebuie să coincidă cu cea mai largă parte a pantofului, lăsând spațiu adecvat pentru a vă mișca confortabil degetele de la picioare. Spațiul dintre capătul celui mai lung deget de la picior și capătul pantofului ar trebui să fie aproximativ de lățimea degetului arătător. Acest spațiu va permite variații în dimensiunea piciorului, care apar în mod natural pe parcursul zilei, și, de asemenea, pentru o varietate de mișcări ale piciorului în interiorul pantofului.

Grădinile de acasă și ale comunității, piețele fermierilor și magazinele alimentare strălucesc în culori bogate și vibrante, pe măsură ce fructele și legumele de vară sunt la apogeul lor de coacere și aromă. Pentru oricine are nevoie să transforme un pretențios într-un iubitor de fructe și legume – acum este șansa ta.

Gustul este predictorul numărul unu pentru a vedea dacă un aliment este consumat. Cu multe fructe și legume în mod natural la aromă maximă în această perioadă a anului, nu este nevoie de mult efort în bucătărie pentru a găti niște produse delicioase de vară pe care întreaga familie le va iubi cu siguranță.

Odată ce ți-ai încărcat geanta de cumpărături, antrenează-i pe acei iubitori de fructe și legume în bucătărie pentru a-i ajuta să adună aceste preparate simple. Puteți coace, fierbe, căliți, prăjiți, amestecați și congelați pentru a obține produse delicioase de vară. Orice metodă vă va ajuta cu siguranță să obțineți 5 până la 9 porții pe zi de fructe și legume recomandate. Găsiți mai multe informații despre favoritele dvs. pe site-ul de acces pentru informații despre fructe și legume, Produce for Better Health Foundation.

Piersici coapte presarate cu un strop de miere, ghimbir si nuci pecan

Roșii fierte în supă de legume sau de pui, acoperite cu ierburi proaspete tocate și condimente

Dovlecei de vara verzi si galbeni sotati cu ceapa tocata si usturoi tocat, asezonati cu sare si piper si acoperiti cu parmezan proaspat

Se amestecă vinete, dovlecei și ardei gras verzi prăjiți cu ceapă tocată, în dressing italian, sos cu susan, ghimbir sau alt sos pentru prăjiți, completat cu roșii cherry cu câteva minute înainte de a fi luat de pe foc

Porumb la grătar cu unt sau ulei de măsline și ierburi proaspete

Fructe de sezon amestecate, cum ar fi afine, kiwi și pepene galben adăugat la iaurt grecesc și acoperit cu granola

Popsicles de avocado și banane congelate din avocado și banane amestecate cu lapte de cocos, un strop de suc de lime și o notă de miere.

Cum să alegi produsele de vară

Fructe/Legume

Cele mai bune fructe/legume sunt:

Avocado

fermă, dar cedează la presiunea blândă

Banană

fermă, fără vânătăi

ardei gras

piele fermă și fără riduri

Afine

fermă, plinuță, viu colorată

Pepene galben

ușor auriu cu miros ușor parfumat

Porumb

coajă verde, strânsă și cu aspect proaspăt; spice cu șir strâns de sâmburi plinuți

Vânătă

fermă, grea, netedă, uniform violet închis

Strugurii

ciorchini fermi, plinuti, bine colorati

Mană

rotunde galbene cremoase si aroma placuta

kiwi

moale

Piersică

moale la atingere cu miros parfumat

Ardei

fermă cu carne groasă și piele lucioasă

Prună

plinuță, cedați la o presiune ușoară

Dovleac de vară

ferm cu pielea strălucitoare și lucioasă

Roșie

plinuță, cu piele netedă și fără pete

Surse: www.Fruitsandveggiesmatter.gov și University of Tennessee Extension (2002). Un ghid pentru cumpărarea fructelor și legumelor la www.utextension.utk.edu/publications/spfiles/SP527.pdf

Pentru idei mai creative pentru încorporarea produselor de sezon în dieta dvs., consultați aceste rețete sănătoase gratuite.

Pe măsură ce medicii și profesioniștii din domeniul sănătății fac o treabă mai bună în diagnosticarea excesului de greutate și a obezității în copilărie, mai mulți copii și familiile lor se află în situația incomodă de a încerca să-și dea seama ce să facă în continuare. La urma urmei, strategiile care pot (sau mai des, poate să nu funcționeze) pentru adulți nu se aplică atât de mult copiilor. Crezi că copilul tău de 10 ani s-ar înscrie cu nerăbdare să alerge pe o bandă de alergare timp de 45 de minute pe zi?

Deci, ce ar trebui să faci când îți dai seama că copilul tău este obez? Mai întâi, faceți un pas înapoi și faceți o evaluare rapidă a obiceiurilor actuale de nutriție și activitate fizică. Choosemyplate.gov are mai multe instrumente pentru a face acest lucru simplu. Consultați SuperTracker Food Tracker, în care introduceți consumul alimentar pentru o zi, iar programul vă oferă o citire despre valoarea calorică și nutrițională, precum și cum se măsoară ziua respectivă. Adaugă numărul total de minute de activitate fizică ale copilului tău într-o zi obișnuită. Însumează cele 30-60 de minute pe zi la o intensitate moderată în majoritatea zilelor săptămânii sau 210-360 de minute pe săptămână recomandate de Ghidurile dietetice ale USDA din 2005? Pentru copiii anterior sedentari obișnuiți cu vizionarea televiziunii și jocurile video, acest lucru poate părea o problemă grea. Copiii pot începe încet cu cantități mai mici de exerciții fizice și pot obține totuși beneficii semnificative. Și amintiți-vă, pentru copii scopul nu este neapărat scăderea în greutate, ci mai degrabă scăderea indicelui de masă corporală (IMC, greutate în kg/ht în metri pătrați) (copiii „cresc” în greutate) și, în mod ideal, un interes pe tot parcursul vieții pentru activitatea fizică.

Schimbări de nutriție

Academia Americană de Pediatrie oferă următoarele recomandări nutriționale:

Luați masa împreună acasă, în familie, cât mai des posibil. Ofertele de restaurante și fast-food sunt adesea încărcate cu calorii ascunse.Limitați consumul de suc de fructe 100% la 4 oz pe zi și reduceți la minimum consumul de băuturi îndulcite și alimente bogate în energie.Porțiuni de control.Promovați consumul regulat a unui mic dejun sănătos și echilibrat.Încurajează consumul zilnic de o varietate de fructe și legume.Limitați „timpul pe ecran” (televiziune, jocuri video, activități online needucative) la un total de mai puțin de două ore pe zi

Activitate fizică Recs

Cel mai important factor de predicție a faptului că un copil respectă un program de activitate fizică este dacă acel program este sau nu distractiv. În timp ce adulții ar putea fi dispuși să se aducă la corvoadă unui antrenament plictisitor, copiii nu o vor face. Când vă ajutați copilul să devină mai activ, țineți cont de următoarele:

Activitatea fizică de la orele de educație fizică, mersul pe jos la școală, mersul pe bicicletă, activitățile recreative, sporturile, treburile și joaca pe terenul de joacă toate sunt luate în considerare pentru minutele acumulate recomandate de activitate zilnică. Pur și simplu înlocuind o parte din timpul sedentar petrecut de obicei uitându-se la televizor, jucând jocuri video sau vorbind la telefon cu câteva dintre aceste activități, copiii pot începe nu numai să-și îmbunătățească sănătatea fizică, ci și să se simtă mai energici și mai siguri de sine.Toate exercițiile nu trebuie făcute deodată. De fapt, copiii tind să se bucure de jocuri și activități nesusținute și se plictisesc ușor de monotonia benzilor de alergare și Stairmasters pe care adulții o suportă cu succes. Este în regulă să-ți aduci copilul cu tine la sală, dar în loc de rutina obișnuită, fă împreună un antrenament distractiv. Alegeți circuite și jocuri și puteți chiar să includeți exercițiile preferate de antrenament de rezistență, dacă este cazul. Deși s-au făcut puține cercetări cu privire la rolul antrenamentului cu greutăți în tratamentul excesului de greutate în copilărie, acesta are potențialul de a îmbunătăți fitnessul cardiorespirator, compoziția corporală, lipidele din sânge, densitatea minerală osoasă, abilitățile de performanță motrică și unele măsuri psihologice. Dacă alegeți să includeți antrenamentul de rezistență, luați în considerare consultarea unui profesionist local de fitness pentru a vă ajuta să începeți în siguranță.Acordați o atenție deosebită tipurilor de activități pe care copilul dumneavoastră le face plăcere. Apoi, ajutați la stabilirea unei rutine regulate de a face aceste tipuri de activități într-un cadru distractiv și inspirator.

Menținerea greutății

La fel ca pentru adulți, odată ce un copil pierde în greutate, întreținerea se dovedește o provocare. Câteva strategii de promovare a aderării includ:

Faceți schimbări la nivel de familie. Puțini copii pot avea succes fără sprijinul familiei. Fiți activi împreună ca o familie. De asemenea, rețineți că sprijinul verbal (de exemplu, încurajarea) și sprijinul instrumental (de exemplu, transportul la activitate fizică) promovează creșterea activității. Împuterniciți copiii și adolescenții mai mari să devină oameni sănătoși și independenți care mănâncă și fac exerciții fizice. Ajutați-i să-i înarmați cu cunoștințele și abilitățile necesare pentru a-și adapta în siguranță alegerile nutriționale și programele de exerciții fizice.Înviorează-te. A face alegeri sănătoase este un mod de viață, dar nu trebuie să fie un obstacol. În timp ce creați un mediu acasă sănătos, încercați să evitați bătăliile la masă, tehnicile sâcâitoare și coercitive. Cu o bună planificare, totul se poate încadra cu moderație.

Cine spune că este posibil să ai prea multe proteine?

Corpul tău, acesta este cine. Pur și simplu, corpul uman este incapabil să stocheze proteine ​​suplimentare. Proteinele consumate peste nevoile organismului nu sunt folosite pentru a construi masa musculara; mai degrabă, este folosit pentru funcții corporale non-proteice.

Dacă indivizii consumă proteine ​​peste nevoile lor calorice și proteice, proteinele suplimentare nu vor fi stocate ca proteine. Din păcate, o astfel de proteină suplimentară este convertită și stocată sub formă de grăsime. Ca rezultat, dacă indivizii consumă cantități mari de proteine ​​suplimentare în plus față de aportul lor alimentar obișnuit, orice creștere în greutate ar fi foarte probabil sub formă de grăsime.

Ce se poate întâmpla dacă se consumă prea multe proteine?

Este important să rețineți că există potențialul de rău dacă proteinele sunt consumate în exces. Un astfel de rău este cel mai probabil să apară la persoana care consumă suplimente de proteine ​​sau aminoacizi.

De exemplu, excesul de proteine ​​poate duce la deshidratare, deoarece rhino gold gel farmacii pret metabolismul proteic necesită apă suplimentară pentru utilizarea și excreția (adică eliminarea) subproduselor sale. Deoarece persoanele care fac exerciții sunt deja expuse unui risc crescut de deshidratare, tulpina suplimentară de excreție a deșeurilor proteice poate promova și mai mult deshidratarea.

De asemenea, s-a demonstrat că excesul de proteine ​​duce la o creștere a pierderii de calciu urinar. O pierdere cronică de calciu, din cauza aportului excesiv de proteine, este deosebit de îngrijorătoare, deoarece poate crește riscul de osteoporoză, în special la femei.

Dar sportivii? Nu au nevoie de mai multe proteine?

Cel puțin două probleme trebuie abordate atunci când discutăm despre nevoile de proteine ​​ale unui sportiv: proteinele ca sursă de combustibil și proteine ​​pentru construirea masei musculare.

Cercetările efectuate la începutul anilor 1800 au presupus că, deoarece mușchii includ proteine ​​considerabile, aceasta trebuie să fie combustibilul lor preferat. Mai mult, s-a dedus că creșterea masei musculare trebuie să provină din proteine ​​alimentare suplimentare. Acum se știe că carbohidrații, sub formă de glicogen muscular, sunt combustibilul principal pentru mușchi. Cercetările confirmă, de asemenea, că antrenamentul de rezistență sunet construiește și întărește mușchii, nu proteinele alimentare suplimentare.

Înseamnă asta până la urmă că proteinele nu sunt atât de importante?

Chiar dacă majoritatea oamenilor de știință în exerciții fizice sunt de acord cu cercetările actuale, ei cred că proteinele joacă un rol secundar important în timpul exercițiilor fizice, care poate crește nevoia de proteine ​​a unui sportiv peste doza zilnică recomandată (DZR). Asociația Americană de Dietetică (ADA) recomandă un aport crescut de proteine ​​numai pentru persoanele implicate în antrenament aerobic intens (mai mare de 70% VO² max). Chiar dacă ADA a dezvoltat o astfel de recomandare, recunoaște că americanii medii, inclusiv majoritatea sportivilor, consumă proteine ​​peste această recomandare.

Concluzie: sportivii au nevoie de mai multe proteine ​​decât indivizii obișnuiți?

ADA nu susține ideea că nevoile de proteine ​​ale unui halter competitiv sunt mai mari decât o persoană medie. Poziția oficială a ADA este că o dietă bine echilibrată va oferi proteinele dietetice de care are nevoie un halter. În consecință, o persoană care ar dori să adauge mușchi ar trebui să se concentreze pe combinarea unui program solid de antrenament de rezistență cu o dietă bine echilibrată, bogată din punct de vedere caloric.

Cei mai mulți oameni de știință și dieteticieni sunt de acord că exercițiile fizice nu măresc semnificativ nevoia de proteine ​​a organismului. Câțiva, totuși, cred că persoanele active fizic au o nevoie crescută de proteine.

September 8, 2022
top
© 2020 YAPIM TARUNA SEI ROTAN
X